خانه / کابل برق / کابل کم دود برق و کنترل

کابل کم دود برق و کنترل

کابل کم دود و بدون هالوژن گاه به گزینه ای ترجیحی یا الزامی در بعضی پروژه ها تبدیل می گردد. کابل های گوناگون برق، کنترل و ابزار دقیق را می توان با روکشهای کم دود LSZH یا LSHF تولید و عرضه نمود.

دود کابل

مسئله دود و گازهای اسیدی

شرایطی را فرض بفرمایید که یک کابل در معرض آتش سوزی قرار گرفته و روکش یا عایق آن شروع به سوختن نموده است. اگر مواد به کار رفته در تولید روکش کم دود و عاری از هالوژن نباشند، دود سیاه و گازهای اسیدی حاصل از سوختن آنها فضا را در بر خواهد گرفت.
کابلهای رایج با روکش PVC در هنگام سوختن دود قابل توجهی تولید می کنند؛ به طوری که در 10 دقیقه قدرت دید را تا 50 درصد و پس از نیم ساعت تا 90 درصد کاهش می دهند. از طرفی گاز هیدروژن کلراید که گازی سمی به شمار می رود از سوختن روکش PVC حاصل می گردد.
دود سیاه امکان نجات و امداد رسانی را بسیار سخت خواهد کرد و گاز اسیدی تنفس و ادامه حیات انسانها را به شدت تهدید خواهد نمود. حال فضاهای سربسته با تراکم بالای جمعیت را تصور بفرمایید که دچار چنین مسئله ای شده است؛ چاره چیست؟

کابل شیلددار اعلام حریق

کابل کم دود و بدون هالوژن

درست برای همین کاربردهاست که به کارگیری کابل کم دود مورد توجه و درخواست قرار می گیرد. عایق یا روکش این کابلها از موادی ساخته شده است که در صورت سوختن دود بسیار کمی تولید می کنند و گازهای متصاعد شده از آن اسیدی نخواهند بود. در معرفی این کابلها از کدهای LSZH، LS0H یا LSHF استفاده می گردد که بدین معنا هستند :

 • LS0H : سر واژه های عبارت Low Smoke 0 Halogen هستند؛ یعنی کم دود و هالوژن 0
 • LSZH : مشابه مورد قبل است که به جای عدد صفر از Z به معنای Zero استفاده شده است
 • LSHF : مخفف عبارت Low Smoke Halogen Free است و به معنای کم دود و بدون هالوژن

کدام عایقها کم دود یا هالوژن فری هستند؟

 1. عایق LDPE یا پلی اتیلن با چگالی پایین، عاری از هالوژن است.
 2. ماده عایقی HDPE یا پلی اتیلن با چگالی بالا، بدون هالوژن می باشد.
 3. عایق XLPE یا پلی اتیلن کراسلینک شده از مواد هالوژن فری به شمار می آید.
 4. SIR یا سیلیکون رابر یک عایق کم دود و بدون هالوژن است.
 5. برخی از آمیزه های PUR یا پلی اورتان فاقد هالوژن می باشند.
 6. ترکیبهای عایقی دیگری هم وجود دارند که با ویژگی HFFR (هالوژن فری، کم دود و بازدارنده شعله) تولید می گردند.

کابل کم دود N2XH

کابل برق کم دود و بدون هالوژن

کابل برق قدرت در سطوح ولتاژی فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی را می توان با عایق و روکش های کم دود و بدون هالوژن تولید نمود. کابل های زیر نمونه هایی از این محصولات هستند :

 • کابل N2XH
 • کابل N2X2Y
 • کابل NA2X2Y
 • کابل N2XS2Y
 • کابل NA2XSE2Y
 • کابل N2XSH
 • کابل SIHSI
 • کابل SIHSCI

کابل نسوز ایرانی

کابل کنترل و ابزار دقیق LSZH

مشابه کابل برق، در تولید کابل های کنترل، ابزار دقیق و کابل شبکه نیز می توان از عایق و روکش های کم دود و بدون هالوژن استفاده نمود. باز هم سهم مواد زیر در ساخت عایق و روکش این کابل ها قابل توجه است :

 1. XLPE
 2. سیلیکون رابر
 3. آمیزه های HFFR

کابل N2XSH

فروش انواع کابل کم دود

مطابق درخواست مشتریان، آماده پذیرش سفارش تولید و تامین انواع کابل با ویژگی کم دود هستیم. این کابل ها برابر با استانداردهای مرجع بین المللی تولید می گردند و کم دود بودن آنها با نتایج آزمون استاندارد IEC 61034 تایید می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این کابل ها و مقایسه فنی و قیمت می توانید با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با واحد فروش :
شماره تماس : 09120471420
ایمیل : info@namiracables.com

مطلب پیشنهادی

تولید کننده کابل برق درجه یک داخلی

تولید کننده کابل برق درجه یک داخلی از بهترین مواد اولیه مرغوب و جنس عالی برای تولید این کابل های درجه یک استفاده می کند تا به صورت کاملاً عالی و با کیفیت بی نظی

Call Now Buttonمشاوره و خرید